Čeští vědci objevili způsob, jak butyrát dopravit do střev

Cukrovka, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida i rakovina, to jsou jen některá z mnoha onemocnění, jejichž společným jmenovatelem bývá snížená produkce takzvaného butyrátu, soli kyseliny máselné, v lidském těle. Butyrát produkují prospěšné střevní bakterie. A právě čeští odborníci patří k evropským průkopníkům procesu, při kterém se tato látka do střev cíleně doplňuje.

Prevencí rakoviny tlustého střeva může být i jablečný džus

„Butyrát nejen že slouží jako hlavní výživa pro epitel (výstelku) střeva, ale také zřejmě hraje důležitou roli v účinnosti přirozené vlákniny jako ochrany před rakovinou tlustého střeva,“ tvrdí doktor Schrenk.

Kyselina máselná – Důležitá chemická látka pro zdraví

Naše tlusté střevo obsahuje obrovskou populaci bakterií, které mají mnoho vlivů na naše životy. Většina těchto účinků se považuje za přínosné. Některé z našich střevních bakterií přeměňují rozpustnou vlákninu a rezistentní škrob přítomný v nestravitelné potravě na mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Jednou z těchto mastných kyselin je kyselina máselná, která má zdravotní přínos v tlustém střevě. Pomáhá udržovat zdravou střevní výstelku a může snížit příznaky zánětlivého onemocnění střev. Může také snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, ačkoli tato výhoda je méně jistá.

Potenciální přínosy kyseliny máselné pro zdraví

Kyselina máselná je nasycená mastná kyselina. Nasycené tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a mají špatnou pověst, jestliže jsou konzumovány nadměrně. Mezi tyto problémy patří zvýšení množství LDL cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu může vést k ukládání plaků v tepnách a zvyšovat riziko srdečního záchvatu nebo mrtvice. Nadbytečný cholesterol může také zvýšit riziko některých typů rakoviny. Vědci zjišťují, že ne všechny nasycené tuky mají tyto účinky. Kyselina máselná a jiné mastné kyseliny s krátkým řetězcem mají ve skutečnosti zdravotní výhody.